OBAWY PRZED WSPÓŁPRACĄ Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ 

Pogląd na temat roli i zawodu architekta wnętrz jest niezwykle skrajny – z jednej strony  to profesjonalista w tworzeniu kompozycji, doborze materiałów, funkcjonalności i designu, a z drugiej strony sprowadzony jest do narzędzia, które ma jedynie przerysować wizje klienta na papier.  

Wielu z Was obawia się rozpoczęcia współpracy z architektem wnętrz – jak i na czym właściwie będzie polegać, czy projekt będzie droższy niż zakładaliście, realizacja potrwa dłużej, a architekt narzuci swoje zdanie w każdym temacie, ostatecznie zostawiając Was z wnętrzem, które nie będzie odpowiadało Waszym oczekiwaniom, a jedynie spełni wizje architekta.  

NIC BARDZIEJ MYLNEGO, OBALMY TE MITY! 

Utarło się przekonanie, że usługa projektowa do wyłącznie dobro luksusowe i wykracza poza budżet i możliwości przeciętego Pana Nowaka czy Kowalskiego.  Przestała być usługą dla elity, więc jeśli naprawdę szukasz fachowej porady, a nie celujesz w ceny biur z TOP 5, jednocześnie odrzucając desperacko tanie usługi studentów czy nieetycznych biur, znajdziesz fachowców, którzy pomogą Ci z projektem wymarzonego wnętrza, jak i odpowiednim dopięciem budżetu.  

Czy zaprojektowanie wnętrza jest drogie? Mając na uwadze, że stanowi średnio 2,5 % wartości zakupu średniej wielkości mieszkania, to nie jest to kwota niewyobrażalnie wysoka. Skupmy się jednak na tym, ile możemy oszczędzić i zyskać dzięki współpracy z fachowcem, a nie ile wydamy na projekt.  Czy klient musi znać się na wszelkich instalacjach czy ergonomii? Czy nagła zmiana koncepcji, która może wiązać się z przesuwaniem ścian lub hydrauliki to nie jest zbędny wydatek i stres? Czy klient musi znać etapy budowy, właściwości materiałów oraz czy potrafi zoptymalizować budżet, nie tracąc przy tym jakości i stylistyki?  Tę odpowiedzialność może przejąć architekt. 

Wizja architekta a oczekiwania klienta – czyli projekt w guście architekta, nie klienta. Kolejny mit! 

Niejednokrotnie klient przychodzi z wizją, inspiracjami i wyobrażeniami na temat swojego wnętrza. W tym momencie rozpoczyna się rola architekta, który próbując uporządkować przestrzeń i chcąc zaproponować niestandardowe rozwiązania, może wzbudzić obawę klienta, że wizja projektanta nie do końca pokryje się z jego oczekiwaniami. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest zadowolenie klienta i jego rekomendacja– nikt nie narzuci swoich przekonań i wizji za wszelką cenę. Warto jednak zaufać specjalistom, gdyż łączy nas wspólny cel – piękne wnętrze. 

Praca z projektantem to za długi proces- ale czy na pewno? Proces projektowy nie powinien odbywać się pod presją czasu, jednak nie może też trwać w nieskończoność– tempo pracy to obustronny interes, zarówno klienta, jak i architekta. Nie można sztywno określić czasu trwania pracy nad projektem- czasem trafia w gust klienta za pierwszym razem, czasem wymaga dalszej analizy projektowej i poprawek – jednak czynnik, który często decyduje o czasie trwania współpracy to wola klienta i jego decyzyjność – to klient ma ostateczne zdanie.